BİZDEN HABERLER

Diyarbakır Mutfağı

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Farklı kültürler, farklı dinler, farklı diller birçok konuda olduğu gibi Diyarbakır yemeklerinde de çeşitlilik sağlamış, aynı zamanda ortak bir ağız tadı da oluşturmuş. Belki de yemeklerdeki lezzetin arkasındaki büyük sır, bu farklı kültürlerin deneyimlerin aynı mutfakta harmanlanmasından kaynaklanıyordur, kim bilir…

Dicle Nehri’nin hayat verdiği Hevsel Bahçeleri’nden toplanan çok çeşitli sebzelerin doğal ve taze olması yemeklerin lezzetini arttırır. Ayrıca yörede yetiştirilen otlar ve sebzelerden üretilen baharatlar geleneksel mutfağın vazgeçilmez malzemeleri arasındadır. Yemeklerin yanı sıra tatlılar da aralarında seçim yapmayı güçleştirecek zenginlik ve çeşitliliktedir.

Saç tava, meftune, pürlezzel, kaburga dolması, kibe mumbar, patlıcanlı kebap, ciğer kebabı, içli köfte, lahmacun, ayvalı kavurma, Diyarbakır burma kadayıfı, kaymaklı kadayıf ve daha nice lezzetler karşılıyor konukları Diyarbakır’da.

Diyarbakır’daki en ilginç yemek yeme geleneklerinden birisi hiç kuşkusuz ciğer kebabının sabahın çok erken saatlerinde ya da gece vakti yenmesidir. Modern zamanlar Diyarbakır’ı da etkilemiş; sabah erkenden ciğer yemenin yerini, özellikle Suriçi’nde, Hasanpaşa’da açılan, zengin çeşitli kahvaltı sofraları almıştır. Ancak Diyarbakırlılar’ın ciğere düşkünlüğü de devam etmektedir.

Diyarbakır’da kahve içmek de büyük bir zevktir. Diyarbakır’ın tüm kafe ve hanlarında farklı tatlarda kahveler (özellikle menengiç kahvesi) sunulur. Sülük Han’da bulabileceğiniz Süryani Şarabı’nın tadına bakmayı da sakın ihmal etmeyin!