BİZDEN HABERLER

Web Sitemiz yayında!

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Mezopotamya Mutfağı'nı bölgemizde enfes tatları kazandırmak için hizmetinizdeyiz. Ülkemizde bir gastronomi şehri olan Diyarbakır'da yöresel ve tarihsel olarak bir mutfak müzesi haline gelen Dara Mezopotamya Mutfağı bölge mevsimine göre yetişen ve tüketilen ürünleri ile sizlere damak zevki kazandıracak ve bölge mutfağını edindiği tecrübelerle nesillere aktarmayı hedeflemiştir.

Bu coğrafyada doğmuş, buraya ait olan özel lezzetlerin listesi çok uzun: Antep Baklavası, Antep Fıstığı, Diyarbakır Karpuzu, Diyarbakır Örgü Peyniri, Mardin İkbebet (İçli Köfte), Mardin İmlebes (Badem Şekeri), Mardin Kaburga Dolması, Mardin Kibe (İşkembe Dolması), Mardin Sembusek , Nizip Zeytinyağı (Gaziantep), Pervari Balı (Siirt), Siirt Büryan Kebabı, Siirt Perde Pilavı, Şanlıurfa Biberi, Şanlıurfa Çiğköfte. Ayrıca bölgede mevsimine göre yetişen ve tüketilen tuzik, kengel gibi otlar da çokça tüketilir.

Baklava, kebap, lahmacun gibi tescillenmiş 391 çeşit yöresel yemeği ile dünyanın yöresel mutfakları ile öne çıkmış şehirleri arasında da önemli bir yeri olan bölgemizde Dara Mezopotamya Mutfağı bu mutfak kültürünün öncüleri  arasında olmayı ve Mutfak Müzesi haline gelmeyi hedeflemiştir.